Lokalna gospodarka – kiedyś i obecnie
Najbardziej rzucającym się w oczy budynkiem jest elewator zbożowy, który góruje nad miastem. Jego początki sięgają lat 50 XX w. W latach 1987-1989 dobudowano 20 wielkich zbiorników produkcji czechosłowackiej („Vitkovice” – przemysłowa dzielnica Ostravy), z których połowa funkcjonuje do dziś będąc własnością spółki „Good Mills”. Industrialnego krajobrazu dopełniają znajdujące się obok wysokie obiekty gospodarcze wytwórni pasz (dawniej „Bacutil” obecnie „De Heus”).
Grodzisk Wielkopolski znany był również zakładów przemysłowych związanych z branżą spożywczą. W 1975 r. rozpoczęto w mieście budowę rozlewni wód mineralnych. Obiekty położony przy ul. Stanisława Mikołajczyka przez przeszło dwie dekady zajmował się produkcją różnego rodzaju lemoniad i wód gazowanych wprowadzanych na rynek pod nazwą „Woda Grodziska”. Do 2017 r. przedsiębiorstwo było własnością spółki „Hoop”, a później produkcja napojów została zakończona. Popularnością cieszyły się swego czasu wyroby mięsne z grodziskich Zakładów Mięsnych. Duża część zakładowych budynków znajdowała się przy ul. Powstańców Chocieszyńskich.
Miasto od wieków związane było z przemysłem piwowarskim. W latach 80 XX w. w mieście prężnie funkcjonowały browary produkujące piwo grodziskie. Browary, należące do Zakładów Piwowarskich w Poznaniu rozproszone były w różnych częściach miasta, a największy ich kompleks znajdował się przy ul. Poznańskiej oraz przy Placu Powstańców Wielkopolskich. W 1985 r. wprowadzono do produkcji „Specjalne jasne pełne”. Oprócz produkcji piwa, w miejscowych browarach produkowano słód, a także środki chemiczne i inne materiały do produkcji chmielu. W 2012 roku warzelnię piwa w Grodzisku przy ul. Poznańskiej kupił Browar Fortuna, co następnie przyczyniło się do reaktywacji tradycji piwowarskich mieście. Od 2015 r. wytwarzane tutaj produkty są oferowane jest na rynku jako „Piwo z Grodziska”.
W istniejących do 2023 r. pozostałościach budynków filii zakładów Polmo – FSR ulokowanych przy ul. Rakoniewickiej wytwarzano tapicerkę do „Tarpanów”, rolniczo – dostawczych pojazdów produkowanych w Poznaniu.
Wskutek zmian w strukturze usług i przemysłu, współcześnie trudno jest wyszczególnić wszystkie działające w mieście zakłady czy przedsiębiorstwa, ze względu na ich zróżnicowanie branżowe i wielkość. Wiele firm działa w grodziskiej strefie przemysłowej. Na przełomie wieków znane w skali kraju były takie firmy jak m.in. „Opal”, „Groclin” (obecnie „Adriana”), „Dąbex”. „Growag” (obecnie „Recaro Rail”) oraz oraz Spółdzielnia Inwalidów „Wielkopolanka” (od 1950).
Okolice Grodziska Wlkp. są ośrodkiem kopalnictwa gazu ziemnego. W miejscowości Snowidowo, 3 km na wschód od miasta, jest zlokalizowany jeden z pięciu ośrodków kopalń należący do zielonogórskiego oddziału PGNiG S.A. Znajduje się tu również mieszalnia gazu, laboratorium oraz odazotownia.