Lokalna gospodarka – kiedyś i obecnie

zdjęcia przemysłoweNajbardziej rzucającym się w oczy budynkiem jest elewator zbożowy, który góruje nad miastem. Jego początki sięgają lat 50 XX w. W latach 1987-1989 dobudowano 20 wielkich zbiorników produkcji czechosłowackiej („Vitkovice”), z których połowa funkcjonuje do dziś będąc własnością spółki „Good Mills”. Silosy Grodzisk Wlkp.Industrialnego krajobrazu dopełniają znajdujące się obok wysokie obiekty gospodarcze wytwórni pasz (dawniej „Bacutil” obecnie „De Heus”).

woda grodziskaGrodzisk Wielkopolski znany był również zakładów przemysłowych związanych z branżą spożywczą. W 1975 r. rozpoczęto w mieście budowę rozlewni wód mineralnych. Rozlewnia, położona przy ul. Stanisława Mikołajczyka przez przeszło dwie dekady zajmowała się produkcją różnego rodzaju lemoniad i wód gazowanych wprowadzanych na rynek pod nazwą „Woda Grodziska”. Obecnie przedsiębiorstwo jest własnością spółki „Hoop”. Popularnością cieszyły się swego czasu wyroby mięsne z grodziskich Zakładów Mięsnych. Duża część zakładowych budynków znajdowała się przy ul. Powstańców Chocieszyńskich.

piwo-grodziskie specjalne

Miasto od wieków związane było z przemysłem piwowarskim. W latach 80 XX w. w mieście prężnie funkcjonowały browary produkujące piwo grodziskie. browar grodzisk wlkpBrowary, należące do Zakładów Piwowarskich w Poznaniu rozproszone były w różnych częściach miasta, a największy ich kompleks znajdował się przy ul. Poznańskiej oraz przy Placu Powstańców Wielkopolskich. W 1985 r. wprowadzono do produkcji „Specjalne jasne pełne”. Oprócz produkcji piwa, w miejscowych browarach produkowano słód, a także środki chemiczne i inne materiały do produkcji chmielu.

tarpan Polmo

W istniejących do dziś pozostałościach budynków filii zakładów Polmo – FSR ulokowanych przy ul. Rakoniewickiej wytwarzano tapicerkę do „Tarpanów”, rolniczo – dostawczych pojazdów produkowanych w Poznaniu.

groclin biurowiecWskutek zmian w strukturze usług i przemysłu, współcześnie trudno jest wyszczególnić wszystkie działające w mieście zakłady czy przedsiębiorstwa, ze względu na ich zróżnicowanie branżowe i wielkość. Wiele firm działa w grodziskiej strefie przemysłowej. Znane w skali kraju są takie firmy jak m. in. „Opal”, „Groclin” czy „Dąbex”. Po wewnętrznych zmianach wciąż działa „Growag” (od 1972) czyli fabryka nastawiona na produkcję amortyzatorów hydraulicznych do wagonów i lokomotyw, tapicerki do wagonów oraz Spółdzielnia Inwalidów „Wielkopolanka” (od 1950).

odazotownia PGNiG Grodzisk Wlkp.Okolice Grodziska Wlkp. są ośrodkiem kopalnictwa gazu ziemnego. W miejscowości Snowidowo, 3 km na wschód od miasta, jest zlokalizowany jeden z pięciu ośrodków kopalń należący do zielonogórskiego oddziału PGNiG S.A. Znajduje się tu również mieszalnia gazu, laboratorium oraz odazotownia.


stat4u